جستجو

صرفه جویی انرژی : اینترنت اشیا برای انرژی آب و نور - شنبه, 25 دی,1400

صرفه جویی انرژی : اینترنت اشیا برای انرژی آب و نور

بیاید قبول کنیم که همه گیری جهانی کوید 19 باعث تغییرات بسیار گسترده ای در ساز و کار زندگی ما شده!

و اجبار به قرنطینه بودن باعث شده که انرژِی بیشتری رو مصرف کنیم. در واقع در این دوران تمامی فعالیت هایی رو که خارج از خونه انجام میشد رو تو خونه انجام میدیم . خونه شده مدرسه ی ما – باشگاه برای تناسب اندام ما و حتی مرکزی برای تفریح ما . میدونید دیگه پلی استیشن 5 به شدت جذابه . دیگه مراقب مصرف برق خودتون نباشید!

به طور کل و در حالت عادی تمامی این فرایند مزید بر علت شدن که منابع زیادی رو مصرف کنیم. این مساله رو تحقیقات نشون میده ! خانوار ها با افزایش قبوض ماهانه آب و برق مواجهه هستن. خوب این مساله کاملا اجتناب ناپذیره !

پس منطقیه که به سمت و سوی هوشمند سازی گام برداریم!

به گفته ی یه سایت معتبر با اسم عجیب و غریبش ! به نام اینسایت تا سال 2022 در آمریکا بازار خانه های هوشمند به درآمد سالانه 36 میلیارد دلار میرسه! با استقرار سنسورها و سخت افزارها 22 میلیون خانه هوشمند تا پایان سال 2017 در آمریکایی شمالی مجهز به اینترنت اشیا شدن. و اما تا سال پایان سال 2022 تعداد خانوارهایی که از سیستم خانه های هوشمند استفاده می کنن به چیزی حدود 23 درصد سالانه افزایش میرسه!

خلاصه اینکه با وجود رشد عجیب و غریب در زمینه ی اینترنت اشیا می بایست راه حلی بوجود بیاد که لوازم و دستگاه ها به صورت جهانی بهم متصل بشن و صاحبان خانه بتونن کنترل هوشمندانه تری رو تجربه کنن.

اینترنت اشیا راه حل هایی مبتنی بر حسگرهای قابل اتصال را برای خانه های هوشمند ارائه می دهد که با باتری های مخصوصی کار می کنند و محدودیت های فناوری های قدیمی رو ندارن.این برنامه ها و ابزارها امکاناتی رو برای گاراژها  -قفل درها – روشنایی فضای باز – و حتی حصار خانه ی حیوانات فراهم می کند.

آب

با استفاده از حسگرهای استفاده شده در خانه هوشمند, صاحبان ملک می توانند دسترسی فوری به سنسورهای رطوبت و دما داشته باشن که میتونه نشت آب ر و شناسایی کنه و از آسیب های بعدی جلوگیری کنه. این مدیریت سیستم آب رو میشه با استفاده از سنسورهای مقیاس پذیر انجام داد. و اینکه حس گرها به یه شبکه ی مسکونی عمومی  و یا خصوصی متصل میشن و میران مصرف رو گزارش میدن و همچنین در صورت نشتی هشدارهایی رو به صورت بلادرنگ ارسال می کنن.

انرژی

هممون میدونیم که هزینه ی مصرف انرژی در حال افزایشه ! و مسائل زیست محیطی یکی از نگرانی هاست.با استفاده از حس گرها میشه به صورت بلادرنگ اطلاعاتی رو از دما و مصرف انرژی بدست آورد و اون ها رو هوشمندانه تر کنترل کرد. این داده ها می تونن برای کاهش هوشمند زباله در خانه های هوشمند هم موثر باشن.

روشنایی

نور بخش جدایی ناپذیر خونه ست. با استفاده از روشنایی هوشمند میشه انرژی رو کنترل کرد و به کاهش هزینه ها کمک کرد. این فناوری به کاربران اجازه میده تا از راه دور چراغ هارو کنترل کنن و به طور خودکار مدت زمان فعال بودن چراغ هار و تنظیم کنن. همچنین حس گرها و سنسورهای استفاده شده برای این تجهیزات میتونن ما رو برای تعمیرات و تعویض هم آگاه کنن. البته اثر بخشی تجهیزات هم به میزان قابل توجهی بهینه خواهد شد.

بنابراین پذیرش استفاده از فناوری هوشمندانه ی اینترنت اشیا اجتناب ناپذیره

نظر خود را بیان کنید
Filters
Sort
display