جستجو

چرا بلاکچین مبتنی بر رایانش ابری می تواند آینده ی اینترنت اشیا باشد ؟ - یکشنبه, 10 بهمن,1400

چرا بلاکچین مبتنی بر رایانش ابری می تواند آینده ی اینترنت اشیا باشد ؟

با وجود اینترنت پر سرعت و دستگاه های هوشمند در دنیای تکنولوژی طبیعیه که داده ها کنترل دنیای کنونی رو در اختیار داشته باشن!

در واقع داده ها برای کنترل دستگاه ها و برقراری ارتباط بین این دستگاه ها بسیار مهم هستند.در حال حاضر با روی کار آمدن شبکه ی اینترنت پر سرعت ,5g اینترنت اشیا در حال گسترش و پوشش وسیع در صنایع با استفاده این داده ها است.طبق گزارشات انتظار می رود اینترنت اشیا تا سال 2022 شبکه ای با بیش از 25 میلیارد دستگاه در سراسر جهان داشته باشد.

اکنون با پذیرش اینترنت اشیا و دستگاه های متصل به آن این امکان تهدیدات امنیتی داده ها مانند هک و نقض داده ها به میزان قابل توجه ای وجود دارد.

بنابراین برای محافظت از فناوری اینترنت اشیا در برابر چنین مسائلی, فناوری بلاکچین وارد گود می شود. شبکه های بلاکچین از نظر ایمن سازی و ایمن نگه داشتن داده ها از رمز نگاری پیشرفته ای استفاده می کنند.بنابراین فناوری بلاک چین نیز همراه با اینترنت اشیا در حال گسترش است تا اطلاعات آن را ایمن نگه دارد.

به طور کلی اینترنت اشیا برای ارائه یک شبکه ی متمرکز از دستگاه ها فراهم آمده.به عنوان مثال این شبکه ی متمرکز برای کنترل لوازم خانگی از حسگرهای امنیتی و یا آداپتورها استفاده می کند. در مرحله ی بعدی کنترلر اینترنت اشیا داده های دستگاه را توسط شبکه های بی سیم ارسال و دریافت می کند. در حال حاضر برندهایی همانند سامسونگ در حال تولید لوازم خانگی هوشمند مانند تهویه مطبوع هستند که می توانند به یک برنامه موبایل ساده متصل شوند. علاوه بر این دستگاه ها هوم گوگل نیز تنها با فرمان صوتی قادر به کنترل چندین دستگاه است . اکنون که پذیرش این معماری داده در حال تقویت است - شرکت های برتر در زمینه ی بلاکچین هم وارد این عرصه شده و خدمات اینترنت اشیا را ارائه می دهند.

بلاک چین آسیب پذیری امنیتی اینترنت اشیا را کاهش می دهد !

همانطور که در ابتدای مقاله توضیح دادیم اینترنت اشیا در برابر تهدیدات امنیتی مانند هک و نقض داده ها و یا دستکاری داده ها آسیب پذیر است . بنابراین بلاک چین یک راه حل امنیتی برای اینترنت اشیا محسوب می شود که داده ها را ایمن تر نگه خواهد داشت.علاوه بر این بستر بلاکچین با اختصاص دادن هویت – داده ها را کنترل می کند.فناوری بلاکچین در مورد شبکه های کریپتو نیز از همین قوانین پیروی می کند. از نظر ارزهای دیجیتال – بلاک چین برای هر تراکنش یک هویت امن در نظر می گیرد.

فارق از مسائل امنیتی – بلاکچین برای حل مسائل مقیاس پذیری نیز کاربردهایی دارد.از آنجایی که اینترنت اشیا شبکه ای است که اطلاعات زیادی را تولید می کنند و اطلاعاتی که مابین سازمان های مختلفی به اشتراک گذاشته می شود, تعریف مالکیت داده ها در اینترنت اشیا دشوار خواهد شد.از سوی دیگر بلاکچین نه تنها یک شبکه ی امن است بلکه یکی از سریع ترین شبکه های انتقال داده در دنیا محسوب می شود.فناوری بلاکچین اینترنت اشیا را قادر می سازد تا داده ها را با سرعت بیشتری منتقل کند. بنابراین دقت کنترل دستگاه ها نیز بهبود خواهد یافت و سرعت پاسخدهی به طرز چشم گیری افزایش می یابد.

کاربردهای فناوری بلاکچین در اینترنت اشیا

در اینجا به چند کاربرد از فرصت های تجاری بلاکچین در خدمات اینترنت اشیا اشاره خواهیم کرد:

  • با افزودن لایه های امنیتی یک شبکه ی انتقال امن داده ایجاد خواهد شد که با وجود این سیستم امنیتی هکرها برای دسترسی به داده ها باید از یک سیستم امنیتی اضافه تر عبور کنند
  • گزارشاتی از اعمال تغییرات توسط افراد مجاز را در اختیار خواهید داشت . بلاکچین تغییراتی را که توسط افراد در این بستر اعمال می شود را ثبت می کند.
  • برای اطمینان از عدم دسترسی داده ها به افراد غیرمجاز – بلاکچین طبق زمان بندی های مشخصی داده ها را بررسی می کند
  • فناوری بلاکچین همچنین هزینه های اضافی برای سیستم های امنیتی و سیستم های سخت افزاری را کاهش می دهد.

نمونه ی واقعی از فناوری بلاکچین در اینترنت اشیا

در این بخش نمونه های واقعی از فناوری بلاکچین ارائه شده. این مثال ها شامل چند سازمان است که در حال حاضر از این فناوری برای ایمن تر کردن و مقیاس پذیر تر کردن شبکه های اینترنت اشیا استفاده می کنند:

Helium :‌این شرکت در سانفرانسیکو مستقر است. این شرکت از فناوری بلاکچین برای اتصال دستگاه های اینترنت اشیا به صورت کم مصرف مانند ریز تراشه ها و یا روترها استفاده می کند.این شبکه برای کاهش توان موردنیاز برای راه اندازی ماشین های هوشمند و ایجاد امنیت بیشتر به طور همزمان مفید است.

Hypr : شرکت فناوری مستقر در نیویورک که برای ایمن کردن دستگاه های خودپرداز – قفل ها – خانه ها و یا اتوموبیل ها تمرکز دارد. شبکه ای بیومتریک با استفاده از فناوری بلاکچین که برای ذخیره سازی داده ها اختصاص دارد.با کمک اینترنت اشیا شبکه ای از داده ها برای دسترسی کاربر فراهم آمده. این شرکت فناوری DLT -یک سیستم قفل هوشمند برای خانه ها را به کاربران ارائه می دهد.

نظر خود را بیان کنید
Filters
Sort
display