جستجو

دراپ شیپینگ چیه؟ قسمت 2 - سه شنبه, 07 تیر,1401

دراپ شیپینگ چیه؟  قسمت 2

قسمت قبل از مقاله ی دراپ شیپینگ در مورد این صحبت کردیم که دراپ شیپینگ چیه و آیا سودآور هست یا نه !

در این قسمت میخوایم در مورد این ! صحبت کنیم که روش دراپ شیپینگ برای چه کسانی مناسب هست و برای چه کسانی مناسب نیست و همچنین میخوایم در مورد معیارهای انتخاب محصول در این روش صحبت کنیم . مضاف بر تمام موارد فوق باید هدف و جایگاه کسب و کار رو بشناسیم و رقیب رو هم شناسایی کنیم.

دراپ شیپینگ برای چه افرادی مناسبه ؟

این روش برای افرادی مناسبه که به تازگی وارد دنیای تجارت آنلاین شدن . در واقع این روش برای تمامی مبتدی ها جذابه به این علت که روشی کم ریسکه و سرمایه گذاری به مراتب کمتری از سایر روش ها می خواد.

در واقع می تونیم از روش دراپ شیپینگ به عنوان تست محصولات خاص در بازار هم استفاده کنیم.نکته ای وجود داره در مورد افرادی که به دنبال حاشیه سود زیادی هستند . این روش اینجوری کار نمیکنه که به شما سود زیادی بده . اما برای این کار می تونیم بریم سراغ تامین کننده های اصلی که البته اون ها هم چندان از روش دراپ شیپینگ استقبال نمی کنن.

خوب حالا دراپ شیپینگ به درد چه افرادی می خوره؟

کارآفرینانی که به دنبال آزمایش محصولات جدید هستن,‌قبل از اینکه که تصمیم بگیرن سرمایه گذاری هنگفتی رو انجام بدن

اگه بودجه ای کمی دارید از این روش استفاده کنید,‌نیازی به خرید محصولات نیست به همین دلیل برای کارآفرینانی که بودجه ی محدودی دارند مناسبه! دیگه یه هزینه برای هاست که باید پرداخت کنی – هزینه های سایت رو فقط باید پرداخت کنید

مدل دراپ شیپینگ یه مدل تجاری جذابه برای کسی که تازه وارد دنیای تجارت آنلاین شده درست, اما باید در نظر بگیریم که ایجاد ترافیک و تبدیل این ترافیک به مشتری مهم ترین مساله ست و این برای فردی که تازه وارد ممکنه مشکل و زمان بر باشه . به همین دلیله که این روش به کارآفرینان اجازه میده که قبل از سرمایه گذاری شروع به یادگیری کنن و با تمامی حالات تجارت آنلاین آشنا بشن!

این مدل برای چه افرادی مناسب نیست ؟

کارآفرینان برند محور :‌ ساختن کسب و کاری که بر مبنای برند بنا شده سخته اما نتیجه ی دلچسبی داره ! اما این کار با استفاده از مدل تجاری دراپ شیپینگ دشوار تر هم میشه . شما به عنوان کارآفرین باید هماهنگی های بیشتری بین خریدار و فروشنده یا همون تامین کننده برقرار کنید که مشتری تجربه دلچسبی از خرید کردن داشته باشه!

نکته ی بعدی اینه که چون ما فرآیند ارسال رو کنترل نمیکنیم و حتی فرآیند بسته بندی محصول رو نمیتونیم صد در صد تجربه ی کاربر و یا مشتری رو هم کنترل کنیم . در 99 در صد مواقع محصولات در یک بسته بندی بادوم زمینی رنگ ارسال میشه که هیچ خلاقیتی پشتش نیست!

داریم با تولید کنندگان رقابت می کنیم, افرادی که خودشون سایت دارن و محصولات خودشون رو به فروش می رسونن . اگر بخواید تامین کننده و یا تولید کننده رو شکست بدید باید خلاق باشید و روش هایی رو پیدا کنید که تولید کنندگان از طریق این روش ها جذب مشتری نمی کنن. اگر دل خوش به تبلیغات گوگل باشید احتمالا خوش شانس نخواهید بود!

متر و ملاک پیدا کردن محصولات خوب !

مهم ترین جنبه ی کسب و کار در این روش ! پیدا کردن محصولات خوب. تقریبا نمیشه مطمعن بود که محصولی رو که انتخاب میکنیم بهترینه ولی با توجه به آمار فروش محصول میتونیم لیستی از محصولات رو برای فروشگاه اینترنتی تعیین کنیم.

یه سری معیار وجود داره که بررسی میکنیم :

قیمت : باید دنبال تعادل در قیمت محصولات باشیم . محصولات با قیمت کم بیشترین فروش را خواهند داشت و حاشیه سود کمتری دارن . محصولاتی که قیمت بالاترین دارن ممکنه کمتر خریداری بشن اما حاشیه سود بیشتری دارن . به این علته که باید در فروشگاه اینترنتی تعادلی بین محصولات برقرار کنیم.

اندازه و وزن : هزینه ی بسته بندی  و وزن محصول در قیمت اثر گذار هستن . اقلام کوچک و سبک هزینه ی ارسال ارزان تر دارن و محصولات سنگین به مراتب هزینه ی ارسال بیشتری خواهند داشت . در مورد قیمت ها به این اصل اشاره شد که می بایست بین محصولاتی که در فروشگاه اینترنتی قرار میگیره تعادلی وجود داشته باشه . در مورد اندازه و وزن هم این مساله صدق میکنه!

فروش محصولات متقابل : این یه گزینه ست برای فروش بیشتر , برای جذب مشتریان به خرید کردن در قالب یک مجموعه خدمات . اینطوریه که ما محصول اصلی رو با سود خیلی کمتری ارائه می دیم و برای جبران محصولات مرتبط رو به فروش میرسونیم . البته می بایست روشی رو پیاده سازی کنیم که مشتری به سمت خرید مجموعه خدمات بره!

تداوم : اگر محصولاتی را ارائه دهید که بازه زمانی داشته باشند اطمینان خواهید داشت که مشتریان محصولات را مجددا خریداری می کنن . این مساله در مورد محصولات الکترونیکی صدق میکنه . به عنوان مثال سایتی مثل رویال مایند یه طرحی داره به نام الماس که شما با توجه به پولی که پرداخت می کنید می تونید 365 روز از اون طرح استفاده کنید و برای استفاده ی مجدد بعد از بازه ی زمانی می بایست اکانت خودتون رو شارژ کنید.

یه سری اشتباهات هست که در مدل دراپ شیپینگ نباید انجام بدیم!

انتخاب محصول نباید بر مبنای علایق شما باشه صرفا! : انتخاب محصول باید بر مبنای تحقیق و بررسی و ارزیابی دقیق باشه

محصولات فیک : از فروش محصولات فیک و تقلبی باید خودداری کنید. محصولات باید از تامین کننده های معتبر باشه !

چون همه میفروشن منم باید بفروشم ! : بازار محصولات پر طرفدار همیشه اشباع شده ست و سطح رقابت به شدت بالایی تو این بازاره. اگه بخوایم چنین محصولات رو بفروشیم باید ارزیابی دقیقی داشته باشیم و از ابزارهای مهمی مثل گوگل ترند برای ارزیابی این روندها استفاده کنیم

نظر خود را بیان کنید
Filters
Sort
display