جستجو

طراحی ریسپانسیو در سایت چیست و چرا استفاده از آن ضروری میباشد؟ - یکشنبه, 19 بهمن,1399

طراحی ریسپانسیو در سایت چیست و چرا استفاده از آن ضروری میباشد؟

در این مقاله قصد داریم به بررسی کامل طراحی سایت ریسپانسیو (واکنش گرا)، اهمیت آن و تاثیری که بر روی رتبه موتورهای جستجو دارد، بپردازیم.
طراحی ریسپانسیو، نوعی فرایند طراحی سایت است که امکان مشاهده صفحات وب را بر روی انواع دستگاه‌ها و صفحات نمایش به‌راحتی فراهم می‌کند. به عبارت دیگر، طراحی واکنش‌گرا یعنی ظاهر وب ‌سایت در تمام دستگاه‌هایی که کاربران با آن‌ها از سایت دیدن می‌کنند، متناسب باشد.

چرا طراحی سایت ریسپانسیو اهمیت زیادی دارد؟

طراحی سایت ریسپانسیو زمان و هزینه بیشتری نیاز دارد و باید دلایل قانع کننده‌ای برای این دو مورد وجود داشته باشد. ما در این بخش به بررسی 3 دلیل مهم برای طراحی سایت ریسپانسیو می‌پردازیم:

1.نمایش درست سایت به تمام کاربران

اولین و مهم‌ترین دلیل برای طراحی سایت ریسپانسیو، نمایش درست سایت به تمام کاربران است. هر کاربر موبایل یا کامپیوتر شخصی خود را دارد و قطعاً سایز صفحه نمایش آن با کاربران دیگر متفاوت است! طراحی سایت ریسپانسیو به شما کمک می‌کند تا سایت خود را به تمام کاربران به درستی نمایش دهید.

2.افزایش فروش محصولات یا خدمات

یکی دیگر از مسائل بسیار مهم در طراحی ریسپانسیو سایت، کمک به افزایش فروش محصولات و خدمات است. خودتان را جای کاربری بذارید که قصد خرید یک محصول خاص از یک فروشگاه اینترنتی را دارد. اگر آن سایت واکنش‌گرا باشد، کاربر به راحتی می‌تواند اطلاعات محصول را ببیند، محصول را سفارش دهد و در نهایت سفارش خود را به سادگی تکمیل کند. حال فرض کنید آن سایت طراحی واکنش‌گرا نداشته باشد؛ در این صورت کاربر نه تنها نمی‌تواند اطلاعات آن محصول را به درستی بخواند، بلکه از سفارش خود هم منصرف می‌شود! در این صورت کاربران به سوی رقیبان شما می‌روند و محصول خود را از آن‌ها تهیه می‌کنند. بنابراین طراحی سایت ریسپانسیو به افزایش فروش محصولات و خدمات شما هم کمک می‌کند.

3.بهبود سئو و رعایت یکی از فاکتورهای مهم آن

یکی از فاکتورهای بسیار مهم سئو، طراحی سایت واکنش‌گرا است! در واقع تا زمانی که نتوانید یک سایت ریسپانسیو طراحی کنید، نمی‌توانید به فکر رتبه‌های اول گوگل باشید. این مورد را در بخش پایانی همین مقاله به صورت مفصل بررسی می‌کنیم.

در بخش قبل اهمیت ریسپانسیو سایت رو بررسی کردیم. در این بخش بعدی قصد داریم برای سوال «مزایای طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟» پاسخ مناسب پیدا کنیم.
پویایی سایت

مهم‌ترین مزیت وب‌سایت‌های واکنش‌گرا، نمایش کلیه اجزای سایت در قالبی کوچکتر به کاربران وب ‌سایت است. در سایت‌های ریسپانسیو، سایت دقیقا با سایز و قالب دستگاه بازدیدکننده هماهنگ خواهد بود.

انعطاف ‌پذیری سایت ریسپانسیو

طراحی ریسپانسیو کاملا منعطف است. به‌عنوان مثال هنگام طراحی و پیاده‌سازی سایت واکنش‌گرا می‌توانید بخشی از سایت را در گوشی‌های موبایل نمایش ندهید و به‌جای آن موارد دیگری قرار دهید.

صرفه‌جویی در زمان و هزینه طراحی

با وجود طراحی ریسپانسیو دیگر نیازی نیست با ورود هر دستگاه جدید به بازار، قالب جداگانه‌ای برای آن طراحی کنید. بنابراین در زمان و هزینه صرفه‌جویی قابل توجهی صورت می‌گیرد. قبل از فراگیر شدن طراحی واکنش‌گرا، باید برای طراحی هر نوع صفحه نمایش هزینه‌ای جداگانه صرف می‌شد. این مساله نه‌تنها به هزینه بلکه به زمان زیادی هم نیاز داشت.

سبقت از رقبا

سایت واکنش‌گرا، مخاطبین بیشتری را از همه انواع دستگاه‌های هوشمند با هر اندازه صفحه نمایشی به خود جذب می‌کند. به‌این ترتیب شما قادر خواهید بود از سایر رقبا پیشی بگیرید و به موفقیت دست پیدا کنید. درحالی‌که بسیاری از مدیران، با نادیده گرفتن ریسپانسیو سایت، بسیاری از مخاطبان خود را از دست می‌دهند.

افزایش بازدید از سایت و در نتیجه افزایش فروش

اگر سایت شما بر روی موبایل، تبلت و هر دستگاه دیگری قابل مشاهده باشد، ترافیک بیشتر و در نتیجه فرش بیشتری خواهید داشت و در غیر این صورت کاربران زیادی را از دست خواهید داد. بنابراین در هنگام طراحی سایت، حتما به ویژگی ریسپانسیو بودن آن توجه کنید.

در بخش قبل به این مساله پرداختیم که مزایای طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟ در بخش بعدی به این سوال پاسخ می‌دهیم که معایب طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟

طراحی ریسپانسیو سایت، در افزایش سرعت بارگذاری موثر نیست

طراحی سایت واکنش‌گرا تاثیر مثبتی در افزایش سرعت بارگذاری سایت ندارد. در واقع استفاده از این نوع طراحی یک مزیت به‌حساب نمی‌آید، اما عدم استفاده از آن سایت را با مشکل مواجه می‌کند.

سخن پایانی

در دنیای کسب و کارهای الکترونیک، طراحی سایت‌های ریسپانسیو به یک ضرورت تبدیل شده و اگر وب‌سایتی دارای این تکنولوژی نباشد، قطعاً بخش قابل توجهی از کاربران خود را از دست می‌دهد. بدین ترتیب، بهتر است در زمان سفارش طراحی سایت، برای جذب مخاطبان بیشتر و افزایش فروش، گزینه ریسپانسیو بودن سایت را نیز در نظر گرفت.

در این نوشتار ضمن پاسخ به سوال «طراحی ریسپانسیو چیست»، اهمیت و مزایا طراحی واکنش‌گرا نیز مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت.

نظر خود را بیان کنید
Filters
Sort
display