جستجو

مدل های کسب و کار در دنیای تجارت الکترونیک – بخش 1 - پنجشنبه, 25 دی,1399

مدل های کسب و کار در دنیای تجارت الکترونیک – بخش 1

مدل های کسب  و کاری که به لطف شرایط حال حاضر در جهان از رونق خوبی برخوردار شده است و پیش بینی می شود که فروش آنلاین در این دهه 365% رشد داشته باشد.
قبل از هر چیز برای سود آوری در این بازار می بایست اصول کار در این حوزه را به خوبی بدانید!
مسلما در این بازار پر رونق تجارت الکترونیک می بایست طرح جامعی از تجارت آنلاین و تحقیقاتی در مورد محصولات مورد نیاز و همچنین مدل های تجاری صورت بگیرد.
پیشنهاد برای داشتن یک کسب و کار قدرتمند فروشگاه اینترنتی ترکیبی است.بیشتر در این باره توضیح خواهیم داد.


قبل از شروع با مدل های کسب و کار آشنا بشیم :
طبقه بندی عمده در این زمینه
•    B2B  و یا  تجارت الکترونیکی تجارت به تجارت
•    B2C و یا عرضه کننده کالا به مصرف کننده (تجارت به مشتری)
•    تجارت الکترونیک C2C
•    C2B مصرف کننده به عرضه کننده
•    سرویس تجارت الکترونیک دولتی

طبقه بندی عمده مدل های تجارت الکترونیک:
تجارت الکترونیکی تمامی حوزه های بازار آنلاین را شامل می شود که به سبب آن خریداران و فروشندگان با یکدیگر در ارتباط خواهند بود و به پردازش کلیه معاملات در این بستر خواهند پرداخت.
اولین موضوعی که می بایست به آن پرداخت نوع مدل کسب و کاری است که می خواهید انتخاب کنید!

مدل کسب و کار b2b
این روش برای ارائه محصولات و یا خدمات به دیگر شرکت هاست . بسیاری از مشاغل در این بخش به ارائه خدمات خود می پردازند . شامل شرکت های نرم افزاری و شرکت های مبلمان اداری..
 

به عنوان مثال می توان شرکت نرم افزاری را مثال زد که دانش لازم را در بخش برنامه نویسی front-end و یا گرافیک نداشته باشد و برای رفع نیازهای خود از شرکت های متخصص در این امر دعوت به همکاری خواهد کرد . در واقع در این روش دو شرکت و صاحب کسب و کار وارد معامله شده اند!

مدل کسب و کار b2c
بیشترین استفاده از مدل کسب و کار در این روش است که شامل تمامی خرده فروشی ها میشود . فروشگاه های اینترنتی که محصولات خود را در اختیار خریدار قرار می دهند. بنابراین اگر قصد فروش محصولات خود را در قالب فروشگاه اینترنتی دارید در این قالب قرار خواهید گرفت  . مدلی که در حال حاضر در فروشگاه اینترنتی دی جی کلا و آمازون وجود دارد.مدل کسب و کار c2c
فروش محصولات از مصرف کننده به مصرف کننده! ایجاد بستری که مصرف کنندگان بتوانند با یکدیگر معاملاتی را داشته باشند. بستری همانند ebay که در آن اجناس دوست دوم به فروش میرسد!

سایت هایی همانند دیوار و شیپور نیز در این دسته قرار می گیرند. این سایت ها در فرآیند خرید و فروش دخل و تصرفی ندارند و صرفا بستری برای ارائه ی کلا توسط مصرف کنندگان هستند.
 این سایت ها در ازای دریافت کمیسیون که مصرف کنندگان پرداخت خواهند کرد امکان خرید و فروش را مهیا می کنند.

مدل کسب و کار c2b
این مدل از کسب و کار ارائه محصولی و یا خدمتی به کسب و کارها و یا مشاغل است . برای مثال اجاره آپارتمان به یک گروه فیلم برداری می تواند در این رنج باشد! و یا سایت هایی که بستری را فراهم می کنند تا یک مصرف کننده آپارتمان خود را برای خرید و یا اجاره در آن سامانه وارد کننده تا مصرف کننده و یا صاحب کسب و کاری آن را تهیه کند!سرویس تجارت الکترونیک دولتی
مدل های که در مقاله ذکر شدند مدل هایی از کسب و کار در دنیای تجارت الکترونیک را نشان می دهند. روش های دیگری شامل معاملاتی که دولت با کسب و کارها انجام می دهد نیز وجود دارد.

B2G : آن دسته از کسب و کارهایی را شامل میشود که تنها دولت مشتری خدمات و محصولات آنهاست.
C2G : شامل مواردی همچون پرداخت شهریه و پرداخت مالیات به دولت می شود.
دو بخش دیگر نیز به صورت خصوصی وجود دارد شامل G2B فروش محصولات دولتی به کسب و کارهای خصوصی و G2C فروش محصولات دولتی به عموم مردم.

نظر خود را بیان کنید
Filters
Sort
display